Пълноценното образование остава в класната стая
По думите на Арабаджиева ваксинирането срещу COVID-19 трябва да се превърне в осъзната необходимост
Клара Арабаджиева, директор на 19. СУ "Елин Пелин", гр. София:
Пo-мaлкo oт мeceц ocтaвa дo началото на нoвaтa учeбнa гoдинa, a oт Миниcтeрcтвoтo нa oбрaзoвaниeтo и нaукaтa нacoчвaт внимaниe върху тoвa кaк учeници, учитeли и рoдитeли дa ce cпрaвят мaкcимaлнo дoбрe в eднa cрeдa нa eвeнтуaлнa пaндeмиятa oт СОVID-19 и cъoтвeтнo чeтвъртa вълнa нa кoрoнaвируc.
В столичното 19. СУ “Елин Пелин” смятат, че е най-добре обучението през новата учебна година да е присъствено.
“В училището ни е изградена стройна система за синхронно и асинхронно обучение и работим активно по проекта 1:1. Имаме самочувствието, че онлайн обучението при нас е изключително успешно, въпреки това социализацията на учениците и качеството на обучението липсват. И за учители, и за родители, и за ученици най – пълноценното образование остава в класната стая. За децата и за нас, учителите, е празник влизането в училище”, каза пред Economic.bg директорът на 19. СУ “Елин Пелин” Клара Арабаджиева.
Планът на МОН за новата учебна година
През учебната 2021/2022 г. училищата ще затварят само в краен случай и на локален принцип – отделно училище или отделен клас. Те ще работят по четири различни варианта, в зависимост от разпространението на COVID-19 – от зелен до тъмночервен сценарий. Ако се наложи първи вкъщи ще се върнат най-големите ученици, а последни – най-малките.
Нoceнeтo нa мacки щe е зaдължитeлнo, тъй кaтo нoвият вaриaнт нa вируca e пo-зaрaзeн", кaзa oбрaзoвaтeлният миниcтър прoф. Никoлaй Дeнкoв
По думите му маски в училище трябва да носят и ваксинираните хора, предвид факта, че вирусът се пренася и от тях.
Директорът на 19. СУ “Елин Пелин” изцяло подкрепя изготвените от МОН Насоки за обучение и действия в условията на извънредна епидемична обстановка в училище, както и идеята за безплатно ежеседмично тестване на учители и ученици за COVID-19.
По думите на Арабаджиева МОН подлага на предварително обсъждане и съгласуване с широка аудитория всеки нормативен акт – директори на училища и детски градини, представители на синдикални организации, Министерство на здравеопазването и др, което допринася за адекватно възприемане на съответния документ и въвеждането на мерките без стресови ситуации.
Близо двегодишният опит на живот в пандемична обстановка възпита и доизгради в обществото качества като по-голяма отговорност към ближния, съпричастност, толерантност, доверие и лична хигиена. Върна позабравени навици за спазване на ограничения и правила за дезинфекция на обществени места, съблюдаване на принципите за здравословен и природосъобразен начин на живот”, каза още тя.
Ваксинацията срещу COVID-19
МОН проведе много кампании в българските училища, организира срещи с лидери и регионални инспектори, с които призова служителите на образователната система да се ваксинират. Въпреки това в направената от КТ “Подкрепа” анкета 93.7% от учителите се обявяват твърдо против задължителната ваксинация.
При въвеждане на евентуално задължително ваксиниране 51.2% от тях заявяват, че ще участват в стачка срещу това, а 34% биха участвали в протести.
Учителите са изключително добре информирани и достатъчно интелигентни, за да се нуждаят от агитации, бонуси и уговорки. Ваксинирането срещу COVID-19 трябва да се превърне в осъзната необходимост. В 19. СУ „Елин Пелин“ близо 40% са ваксинирани и около 30% са преболедували, затова ще започнем учебната година спокойни”, коментира Клара Арабаджиева.
Училищните мерки
В последните 2 години в различните образователни институции въведоха много мерки за борба с коронавируса. В последните Насоките за обучение в условия на пандемия, публикувани от просветното министерство, дори е записано, че в часовете по физическо възпитание и спорт, които се провеждат в училищните салони, учениците ще са задължени да носят маски.
По думите на Клара Арабаджиева в 19. СУ “Елин Пелин” са подсигурени въздухопречистватели с UV лъчи за всяка класна стая, нужното количество дезинфектанти за ръце, препарати за почистване и дезинфекция на помещения и повърхности.
“В училището ни има изградена система за дезинфекция, обучение и контрол в условията на епидемична криза, по която ще продължим да работим. Разчитаме на стриктно съблюдаване на мерките за предпазване от заразяване – носенето на качествени маски, отстраняването на ученици и учители с грипоподобни симптоми, ежеседмичното тестване за наличие на COVID-19. Убедена съм, че с общи усилия ще се справим и ще успеем по-дълго време да сме в училище”, заяви Арабаджиева.
Според нея в такъв тежък период всички трябва да се обединим и да се подкрепим.
Вече сме достатъчно отговорни, с натрупан опит и би трябвало да се справим с кризата. Искрено вярвам, че учениците от начален и прогимназиален етап ще са в училище. Достатъчно възможности и сценарии са предоставени от МОН за успешно протичането на учебната 2021/22 година. Всичко зависи от нас самите – колко сме стриктни, дисциплинирани и съзнателни, за да преодолеем това предизвикателство", допълни тя.
“Пожелавам новата учебна година да е присъствена, ползотворна, спокойна, изпълнена с незабравими изживявания и приключения в класната стая и сред природата, с много успехи в състезания, изпити и конкурси! На добър час! Ще успеем заедно”, заключи Арабаджиева.