Работим най-скоро да имаме дата за еврото
До края на годината ще покрием и критерия за ценовата стабилност
Методи Методиев, заместник-министър на финансите:
Г-н Методиев, кога очаквате да бъде приет и да влезе в сила Закона за еврото?
Българското правителство работи интензивно по всички направления, за да гарантираме, че законодателните и незаконодателните ангажименти са изпълнени навреме. Вярваме, че един от първите ангажименти на новият състав на Народното събрание ще бъде приемането на Закон за въвеждане на еврото в Република България.
Каква е реалистичната дата за приемането на единната валута в България и кога ще бъде официално обявена тя?
България е в последната фаза от процеса на пълната интеграция в Икономическия и паричен съюз. Единственият от числовите Маастрихтски критерии, който България не изпълнява, е този за ценова стабилност. Според предварителни оценки на МФ има вероятност страната ни да го покрие в края на 2024 г. Когато това стане факт, българските власти възнамеряват да поискат извънредни Конвергентни доклади от ЕК и ЕЦБ. Правителството работи в посока възможно най-скоро да се определи датата за въвеждане на еврото, което трябва да бъде решено от Съвета на ЕС.
Кои са основните предизвикателства, на които страната ни трябва да отговори с цел по-бързото приемане на еврото? Какви стъпки се предприемат за решаването им?
Основното предизвикателство е изпълнението на критерия за ценова стабилност. Влияние върху него оказаха външни за страната ни фактори, породени от COVID-19, войната в Украйна, нарушените вериги на доставки, високата енергийна интензивност на българската икономика, както и продължаващия процес на реална конвергенция и сравнително ниското равнище на цените в страната спрямо средното за ЕС. Важно е уточним, че Маастрихтският критерий за ценова стабилност се изчислява на база 12-месечната плъзгаща се средна на темпа на инфлация, който е различен от годишния темп. Корекцията в посока намаляване не се отразява толкова бързо, тъй като начинът на изчисление предполага по-голяма инерция в показателя. Референтната стойност зависи и от динамиката на инфлационните процеси и в другите държави на ЕС.
Важен аспект е и борбата с дезинформацията във връзка с въвеждането на еврото. Предвиждаме разгръщането на всеобхватна комуникационна кампания, разпределена в три основни фази, в съответствие с определената дата за въвеждане на единната валута.
При хипотеза присъединяване в средата на годината, какви са предизвикателствата пред отчитането на бизнеса успоредно в две валути и какви мерки предвижда държавата за облекчаване на компаниите при такъв вариант?
В проекта на закона е предвидено салдата по счетоводните сметки в левове на датата на въвеждане на единната валута да се преизчисляват в евро в съответствие с правилата, определени в него. От тази дата текущото счетоводно документиране и отчитане се извършва в евро, като данните за предходния отчетен период се преизчисляват в хиляди евро. Годишните финансови отчети и данъчните декларации за изтекъл данъчен период се посочват в паричната единица, която е официална парична единица на България в края на отчетния/данъчния период, т.е. при въвеждане на еврото в средата на 2025 г. тези документи, изготвени в края на същата година, следва да са в евро. Работните групи към Координационният съвет за приемане на еврото са в оперативен контакт с представителите на бизнеса и съсловните организации, което е институционалният механизъм за координация и предпоставка за гладкото въвеждане на еврото.