Рублата пое още по-нагоре след спирането на газа за България и Полша
Ходът на Москва се счита за най-твърдия отговор на санкциите на Запада
Рублата се засили в сряда, след като Русия обяви, че спира доставките на газ за България и Полша, предава Reuters. Така валутата затвърди курса си до над двегодишен връх спрямо еврото в търговията в Москва, който бе достигнат преди два дни. Причина за положителния ход нагоре е перспективата за предстоящи плащания на данък върху дохода.
Руският енергиен гигант „Газпром“ заяви, че е спрял доставките на газ за България и Полша, тъй като те отказват да плащат за газ в рубли. Reuters отбелязва, че досега това е най-тежкият отговор на Кремъл на санкциите, наложени от Запада заради конфликта в Украйна.
При старта на днешната търговия рублата поскъпна с 1.1% до 76 спрямо еврото, след като по-рано достигна над двегодишен връх от 75.9075. Около 16:30 ч. българско време 1 евро вече се търгува за малко над 78 рубли, сочи справка.
Преустановяването на доставките на газ за европейски страни може да изостри геополитическото напрежение и допълнително да влоши отношенията с Европа, което ще се отрази негативно на настроенията, се казва в бележка на Veles Capital.
Анализаторите на „Промсвязьбанк“ обаче казаха, че данъците върху корпоративния доход, дължими в четвъртък, могат да възпрепятстват курса на долара от значително укрепване спрямо рублата.
Същевременно пазарът е фокусиран върху решението за лихвените проценти в петък. Очаква се руската централна банка да намали основния си лихвен процент с 200 базисни пункта до 15%, тъй като се опитва да стимулира повече заеми в икономиката на фона на високата инфлация, показа проучване на Reuters.
По-ниските лихвени проценти подкрепят икономиката чрез по-евтино кредитиране, но също така могат да стимулират инфлацията и да направят рублата по-уязвима към външни шокове.
Търговската активност остава слаба и донякъде нестабилна в сравнение с нивата, наблюдавани преди 24 февруари, когато Москва изпрати десетки хиляди войници в Украйна. На междубанковия пазар рублата беше по-слаба: банките предлагаха да купуват долари за 74.17 рубли и ги продаваха за 74.83 .
Движенията на рублата са изкуствено ограничени от капиталовия контрол, наложен от централната банка, а икономиката е изправена пред растяща инфлация, бягство на капитали и риск от евентуално неизпълнение на дълга, след като Западът наложи строги санкции.