Русия спря изцяло доставките на газ по „Северен поток“
Москва засега твърди, че спирането на подаването е само за три дни – за поддръжка
Русия спря изцяло доставките на газ по тръбопровода „Северен поток“, позовавайки се на необходимостта от поддръжка на единствения останал компресор. Прекъсването означава, че поне до 3 септември Германия няма да получава никакви количества по основната тръба, по която се доставя руската суровина.
Уебсайтът на оператора на „Северен поток“ показа нулев поток в тръбопровода, пише The Guardian.
За разлика от 10-дневната поддръжка през юли, предстоящата работа беше обявена по-малко от две седмици преди началото ѝ и се извършва от „Газпром“, а не от оператора Nord Stream AG, като се фокусира върху последната работеща турбина на станцията.
Москва, която намали доставките чрез „Северен поток“ първо до 40% от капацитета през юни и до 20% през юли, обвинява проблемите с поддръжката и санкциите, които според нея пречат на връщането и инсталирането на оборудване.
Въпреки че заяви, че спирането е необходимо за поддръжка на „Северен поток“, Русия прекъсна напълно и доставките за България, Дания, Финландия, Холандия и Полша и намали потоците през други тръбопроводи след нахлуването в Украйна.
Министърът на икономиката Робърт Хабек заяви този месец, че „Северен поток“ е напълно работещ и няма технически проблеми, както твърди Москва.
Клаус Мюлер, президент на мрежовия регулатор на Германия, каза, че най-голямата икономика в Европа напредва по-добре от очакваното със запълването на своите газови хранилища, но не разполага с достатъчно, за да премине спокойно през зимата.
Намалените потоци през „Северен поток“ усложниха усилията в цяла Европа за запълване на жизненоважните съоръжения за съхранение на газ, ключова стратегическа цел за преминаване през зимните месеци, когато правителствата се страхуват, че Русия може да спре потоците напълно.
С 83.26% Германия вече е в рамките на целта от 85% за своите национални газови резервоари до 1 октомври, но предупреди, че достигането на 95% до 1 ноември ще бъде трудно, освен ако компаниите и домакинствата не намалят драстично потреблението.
За Европейския съюз като цяло нивото на съхранение е 79.94%, малко под целта от 80% до 1 октомври, когато ще започне да е необходимо отопление.
Някои европейци доброволно намаляват потреблението си на енергия, включително ограничаване на използването на електрически уреди и вземане на душ по време на работа, за да спестят пари, докато компаниите се подготвят за евентуални ограничения.