Швеция и Финландия опитват да предотвратят „енергиен Lehman Brothers“
Двете правителства предприеха бързи действия след последните новини за „Северен поток 1“
Финландия и Швеция обявиха в неделя планове да предложат милиарди долари гаранции за ликвидност на енергийните компании в своите страни, след като руският държавен гигант „Газпром“ затвори газопровода „Северен поток 1“, задълбочавайки енергийната криза в Европа.
Финландия планира да предложи 10 милиарда евро, а Швеция – 250 милиарда шведски крони (23.2 милиарда долара) гаранции за ликвидност.
Това прилича на един вид Lehman Brothers в енергийната индустрия“, каза финландският министър по икономическите въпроси Мика Линтила в неделя, цитирана от Reuters.
Lehman Brothers бе четвъртата по големина инвестиционна банка в САЩ към 2008 г. През същата тази година тя вече бе натрупала дълг от над 600 млрд. долара и през септември подаде молба за банкрут, а това предизвика една от най-тежките финансови кризи.
„Правителствената програма е крайна възможност за финансиране за компании, които иначе биха били заплашени от неплатежоспособност“, каза министър-председателят на Финландия Сана Марин на пресконференция.
Контролираната от държавата финландска енергийна компания Fortum, която миналата седмица призова скандинавските регулатори да предприемат незабавни действия за предотвратяване на неизпълнение дори сред по-малките играчи, похвали предложенията, направени от Хелзинки и Стокхолм.
Благодарим на правителствата на Финландия и Швеция, които предприемат бързи действия за стабилизиране на скандинавския пазар на деривати и подкрепа на скандинавските енергийни компании по време на криза“, написа компанията в Twitter.
„Изключително важно е компаниите да работят. Нашите дискусии с финландското правителство продължават“, се казва още в съобщението.
Гаранциите имат за цел да попречат на нарастващите изисквания за обезпечение да съборят енергийните компании, които търгуват с електроенергия на борсата Nasdaq Commodities.
Пазарите вече са под напрежение заради спрените руски газово потоци. Очакванията са за скок на цените.
Бързото покачване на цените на електроенергията вече доведе до загуби по фючърсни договори на енергийни компании, което ги принуди да намерят средства за осчетоводяване на допълнително обезпечение на борсите.
Изискването за обезпечение при клиринга на Nasdaq наскоро достигна 180 милиарда шведски крони, след като по-рано бе едва около 25 милиарда крони.
Сана Марин настоява за мерки на ниво ЕС, така че да се стабилизира функционирането както на пазара на деривати, така и на енергийния пазар като цяло.