Българските строители се оплакаха от „безпрецедентни и злостни атаки“
Фирмите от бранша искат „да отглеждаме децата си тук“, а не „да бъдем използвани за политически цели и за предизборна агитация“
~ 3 мин.
Камарата на строителите изпрати гневна декларация, адресиранa до президента, премиера, председателя на НС и лидерите на всички парламентарно представени партии. В нея те се оплакват, че са подложени на „безпрецедентни и злостни атаки, зад които прозират политически интереси“. В декларацията се посочва още, че тези „атаки“ са зачестили през последните месеци и те не могат да приемат случващото се.
Строителната камара очевидно визира случая през август на пътя край Своге, когато в тежка катастрофа загинаха 20 души. Тогавашният министър на Николай Нанков веднага обяви, че вина има фирмата строител „Трейс Груп Холд“, а в последствие тази вина на няколко пъти бе потвърдена и от председателя на Агенция „Пътна инфраструктура“ Светослав Глосов, който пък преди да заеме поста в държавната администрация бе председател на Камарата на строителите.
Вероятно се визира и случаите с „Джи Пи Груп“. В единия фирмата бе замесена в разследване на „Биволъ“ за злоупотреба с евросредства. После стана ясно, че нейни ремонти в столицата са с лошо качество и ще трябва да се ремонтират отново. Европейската комисия вече даде „Джи Пи Груп“ на Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) заради съмнения за злоупотреби с евросредства. Същите разследвания водят ДАНС и българската прокуратура.
Името на „Джи Пи Груп“ се завъртя и около убийството на журналистката Виктория Маринова, която малко преди трагичния случай бе дала думата на журналиста от „Биволъ“, за да разкаже за разследванията срещу строителната фирма. В крайна сметка се оказа, че става въпрос за чисто криминално престъпление, а германските власти дори заловиха извършителя и предстои той да бъде екстрадиран и съден в България.
„Джи Пи Груп“ се отказа сама от някои големи инфраструктурни проекти, като ремонтът на тунел „Железница“ например. Но малко по-късно премиерът Бойко Борисов разпореди компанията да бъде извадена от всички поръчки. Същото направи и столичният кмет Йорданка Фандъкова, отнемайки ѝ поръчка за близо 46 млн. лв. за ремонт на трамвайното трасе на линия 5 по бул. „Цар Борис III“. Тогава Фандъкова каза, че проектът ще бъде поет от втората класирана фирма, но медиите хванаха там пряка връзка с „Джи Пи Груп“ и кметът се принуди да спре изцяло поръчката.
„Строителите на България не са престъпници! Ние сме 250 хиляди души, които искат да работят и да живеят в България. Искаме да отглеждаме децата си тук! Искаме да изграждаме, не да рушим. Ние не желаем да бъдем използвани за политически цели и за предизборна агитация! Затова казваме СТИГА!“, се казва в позицията на Камарата на строителите.
От там посочват още, че обвиненията срещу строителните фирми за некачествено изпълнение и непрозрачност на обществени поръчки са прераснали в обвинения за злоупотреби с евросредства, „за да преминат всички граници и да достигнат до зловещата манипулация за връзка с убийство на млада жена, водеща на тв предаване“.
Камарата на строителите не е съгласна и с обвиненията, че българските фирми строят на високи цени, а качеството е безобразно. Тези атаки се отразяват тежко на авторитета и на работата на строителния бранш, върху който заради недоказани твърдения, хвърлени в публичното пространство, се слагат обидни етикети. Българските строители са наричани „олигарси, крадци, лъжци и убийци“, пише в позицията.Намираме за неприемливо заради публикации без доказателства, без произнасяне на съответните органи, да се заклеймяват публично водещи строителни компании, изградили едни от най-мащабните инфраструктурни проекти, големи работодатели и данъкоплатци, и те да бъдат отстранявани от участие в обществени поръчки. Освен че създава напрежение в бранша, това е изключително лош знак към всички потенциални чужди инвеститори, които биха искали да правят бизнес у нас, се казва в декларацията до управляващите.
Камарата ще поиска спешни срещи с президента Румен Радев, с председателя на Народното събрание Цвета Караянчева, с премиера Бойко Борисов и с лидерите на парламентарно представените политически сили. Чрез тези срещи строителите искат „да опровергаем всички внушения и недоказани твърдения, отправяни досега в изявления и изказвания на институции“.
„Надяваме се, че нашите послания ще бъдат чути. Ако това не стане, следващата стъпка ще бъде да защитим правата си по всички законови начини, включително и с национални протестни действия“, пише в позицията. Камарата на строителите в България декларира, че ще бъде последователна в политиката си за защита на интересите на своите членове.