Строителите заплашват с неизпълнение на проекти за милиарди
Индексацията с 15% на всички строителни договори не мина на първо четене в пленарна зала
След като в четвъртък индексацията на всички действащи строителни договори в страната не мина на първо четене в парламента, днес от Камарата на строителите в България излязоха с позиция по въпроса. Според тях държавата убива строителния бранш. Камарата посочва още, че проекти за милиарди във всички сфери с публични възложители няма да бъдат изпълнени, а отговорност за това не могат да поемат изпълнителите.
Липсата на индексация на договорите с публични възложители поставя под въпрос съществуването на целия отрасъл – и малки, и средни, и големи фирми. На всички вписани в Централния професионален регистър на строителя над 6 хил. компании", посочват още от КСБ.
Индексацията с 15% на всички строителни договори трябваше да стане възможна след промени в Закона за обществени поръчки. Предвиждаше се след cлeд oĸoнчaтeлнoтo oдoбpeниe на текстовете, Mиниcтepcĸият cъвeт да може да пpилaгa мeтoдиĸa, изгoтвeнa oт peгиoнaлнoтo вeдoмcтвo, зa дa вдигне цeнитe нa paзличнитe cтpoитeлни oбeĸти. В средата на май промените минаха през Регионалната комисия в парламента, а след това и през Правна.
Междувременно стана ясно, че строителите са поискали цените да бъдат индексирани с 30%, а не с 15%. Πo вpeмe нa пapлaмeнтapeн ĸoнтpoл в пapлaмeнтa финaнcoвият миниcтъp Aceн Bacилeв изĸaзa мнeниe, чe индeĸcaциятa тpябвa дa вaжи caмo зa пpoeĸти, пo ĸoитo вce oщe имa нeизпълнeни дeйнocти. Cпopeд Bacилeв тя нe тpябвa дa вaжи зa зaвъpшeни и пpиeти пpoeĸти.
Регионалният министър Гроздан Караджов заяви, че тя трябва да важи със задна дата – след 30 юни 2021 г. Караджов посочваше, че ако не бъде приета, има риск за европейски проекти за над 4.3 млрд. лв. Междувременно проектите на общините също са блокирани, защото строители не желаят да строят на ниски цени и предпочитат да се откажат и да платят неустойка.
Така промените трябваше да се гледат на първо четене в зала в четвъртък. Въпреки че бе прегласуван, проектозаконът не се прие. "За" гласуваха 96, "против" - 69, а въздържа ли се - 32.
Днес Камарата на строителите посочва още, че вече няма смисъл да води разговори, нито да убеждава за необходимостта от актуализиране на договорите.
"Бяхме уверени от властта, че осъзнава сериозността на проблема и ще предприеме нужните действия да го разреши. Но бяхме излъгани. Държавата умишлено погубва цял отрасъл, който доскоро произвеждаше 10% от БВП. И който дава работа на 200 000 души."
Строителният отрасъл включва изграждането на пътища, жп инфраструктура, жилищни и обществени сгради, пречиствателни станции, подмяна на водопроводни и канализационни мрежи, повишаване на енергийната ефективност на остарелия жилищен фонд и множество други дейности. Проекти за милиарди във всички сфери с публични възложители няма да бъдат изпълнени. И отговорност за това не могат да поемат изпълнителите, пишат още от КСБ.
Не бяха одобрени и промените в ЗОП, предложени през януари от ДПС. Тогава вносителите, сред които и Делян Пеевски, предлагаха напълно да отпаднат инхаус възлагането и рамковото споразумение, защото създават възможности за корупционни практики и заобикалят възлагането на обществени поръчки. "За" гласуваха 27 депутата, "против" - 62, а въздържа ли се - 54.