Великобритания губи работна сила
Безработицата падна до нивата от 1974 г., което поставя Банката на Англия пред ново инфлационно предизвикателство
Равнището на безработица във Великобритания падна до най-ниското си ниво от 1974 г., съобщава Reuters. През второто тримесечие на тази година делът на безработните е паднал до 3.6%, тъй като повече хора напускат пазара на труда, според официални данни от вторник. Този процес може да увеличи инфлационното главоболие за Банката на Англия.
Икономисти, анкетирани от Reuters, очакваха безработицата да остане на 3.8%.
Националната статистическа служба на Кралството (ONS) съобщи, че броят на заетите е нараснал с 40 000 в периода май – юли, което е по-малко от една трета от увеличението, очаквано от анализаторите.
Коефициентът на икономическа неактивност – измерващ дела на населението, което не работи и не търси работа – се е увеличил с 0.4 процентни пункта за тримесечието до 21.7%, което е най-високото му ниво от първото тримесечие на 2017 г.
ONS каза, че промяната се дължи на увеличаването на хората, класифицирани като дългосрочно болни, както и на студентите, напускащи пазара на труда.
Централната банка на страната се тревожи от нарастващата неактивност на пазара на труда, тъй като това може да подхрани инфлационния натиск поради липса на кандидати за заемане на работа.
Миналия месец Банката на Англия повиши разходите по заемите с невиждан от 1995 г. темп и заяви, че остава готова да действа енергично, ако този натиск стане по-упорит. Очаква се лихвените проценти да бъдат повишени отново на 22 септември.
Стерлингът поскъпна спрямо щатския долар след данните от вторник.
Числата, които трябва да бъдат публикувани в сряда, се очаква да покажат, че индексът на потребителските цени във Великобритания се е повишил с 10.2% през 12-те месеца до август, според икономисти, анкетирани от Reuters.
Имаше и други признаци на ценови натиск на пазара на труда в данните на ONS, публикувани във вторник. Заплатите, без бонусите, са се повишили с 5.2%, ускорявайки темпото си от трите месеца до юни – до най-високия си темп от трите месеца до август 2021 г. Проучването на Reuters сочи увеличение от 5%.
Включвайки бонусите, заплатите са се повишили с 5.5%, малко по-силно от прогнозата от анкетата за 5.4%.
Има и признаци, че пазарът на труда губи част от инерцията си. Броят на свободните работни места в периода юни – август е намалял най-много от две години – с 34 000, въпреки че остава исторически висок при 1.266 милиона.