Хотелиери и ресторантьри наемат по заобиколен начин чуждестранни работници
Граждани на Украйна пристигат в България уж за културен обмен, а започват работа
Хотелиери и ресторантьори в зимните курорти заобиколят правилата, по които се назначават работници от Украйна и Молдова. Това според Инспекцията по труда е най-честото нарушение, което се установява при проверките на различните обекти.
Най-често работниците от трети страни се изпращат „за практическо обучение“ по силата на договори между обучаващи организации и партньорски предприятия – в случая хотели и ресторанти”. Те пристигат в България с туристически визи и визи за културен обмен и с тях не се сключват трудови договори.
По време на проверките е установено, че организациите имат нужния лиценз да организират обучения. Според становище на Националната агенция за професионално образование и обучение (НАПОО), Законът за професионалното образование и обучение допуска провеждане на производствени и учебни практики в предприятия, като част от обучението.
Вместо да бъдат обучавани, започват да полагат труд. Работниците имат работно време съобразено с това на обектите, определена длъжност и място за работа. Често полагат нощен труд, включвани са в графиците на работните смени и имат определено възнаграждение.
В същото време с тях не са сключени трудови договори за стажуване или обучение, каквито са регламентирани в Кодекса на труда. Не са предоставени и доказателства, че за практическото обучение на лицата са назначени наставници. Няма данни и за провеждане на теоретично обучение, което е задължителна част от професионалната подготовка за всяка професия.
Обучаващите организации нарушават закона като предприятия за осигуряване на временна работа или като фирми-посредници, без да са регистрирани като такива в Агенцията по заетостта. Те са получавали определени суми от хотелите и ресторантите, с които са сключили договори за практическо обучение, за всяко изпратено на практика лице.
Редът за достъп до пазара на труда у нас за чужди граждани от трети страни е регламентиран в Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност, както и в Правилника за прилагането му. Пак там е регламентиран и облекчен ред за наемане на работна ръка за сезонна заетост – до 90 дни, напомнят от инспекцията по труда.