Заведенията предричат фалити заради 4 пъти по-високи сметки за ток
От бранша посочват, че българският бизнес за пореден път е жертва на управленско бездействие
Липса на ясен план за справяне с енергийните проблеми, управленско бездействие и невъзможност да се изготви дори елементарен бизнес план. Това са отправените от заведенията критики към новата власт след получените сметки за ток за декември. Механизъм за компенсация за периода декември-март все още липсва, а според заведенията такъв много спешно трябва да влезе в сила.
Данните от двете браншови асоциации – Българската асоциация на заведенията (БАЗ) и Сдружението на заведенията в България (СЗБ) – сочат, че заведения, които са плащали по 7000-8000 лв. за електроенергия, сега получават сметки от порядъка на 34 000 лв. В своя съвместна позиция заведенията посочват, че подобно увеличение с над 4 пъти е невъзможно да бъде компенсирано и обрича бранша на фалит.
Слушаме за някакви 1.5 млрд. лв., които били отделени за компенсации за бизнеса. Като оставим настрана факта, че те няма да стигнат доникъде, към момента дори ги няма“, твърдят от БАЗ и СЗБ.
Припомняме, че предложеният от енергийният министър Александър Николов механизъм за компенсации не се хареса на фирмите заради наличието на таван. Миналата седмица обаче финансовият министър Асен Василев склони пред бизнеса да промени първоначалния вариант на механизма, за да се доближи до исканията на фирмите. Разговорите за новия и финален механизъм трябва да се проведат тази седмица.
От заведенията обаче са възмутени, че докато някой си свърши работата, българският бизнес се превръща в кредитор на производителите и разпределителите на енергия.
В позицията си БАЗ и СЗБ подчертават, че всичко това се случва в момент, в който поредната вълна на коронавируса набира все по-големи мащаби.
„Кога ще станем свидетели на здрава, силна, категорична, всеобхващаща заповед и най-после - ефективни мерки за ограничаване на пандемията? Работата на парче, безсмислени локдауни, „зелен сертификат“ само за определени сектори са само печелене на време на гърба на бизнеса. А бизнесът вече няма гръб, дами и господа!“, изтъкват те.