България продължава да изостава в попълването на газовите резерви (графики)
Българското газово хранилище „Чирен“ вече е запълнено на близо 30%, от началото на юни има ускорено нагнетяване
България леко е започнала да наваксва с нагнетяването на газовото хранилище „Чирен“ от началото на юни. Въпреки това процесът остава твърде бавен на фона на останалите европейски държави. От началото на войната в Украйна в края на февруари до понеделник България е сред страните с най-скромно попълване на газовите резерви, показват данните на Асоциацията на европейските оператори на газохранилищата.
Лидер остава Полша, която загуби достъпа си до руски газ в същия ден, в който и България. Очевидно обаче страната се е подготвяла за тази ситуация, за разлика от България, и далновидно е пълнила хранилищата си още преди едностранно то решение на "Газпром" на 27 април.
Чехия също се р активизирала и статистиката показва рязко нагнетяване на хранилищата през последния месец. За същия период, който съвпадна с края на зимния сезон, България и Румъния, които отчитаха спад на запасите в периода между 24 февруари и средата на май, също започнаха да увеличават резервите си.
Но и трите държави са с най-бавно нагнетяване в Европа. Припомняме, че преди месец Европейската комисия и Съветът на Европейския съюз се разбраха за между 70 и 80% запълнени газохранилища преди старта на зимния сезон – до октомври. На ниво Европейски съюз хранилищата в момента са пълни средно наполовина.
Към момента на това изискване отговарят единствено Полша, Дания, Португалия и Испания.
С напредъка си от началото на юни, когато вече е нямало голямо подаване към топлофикациите и би трябвало да е пристигнал първият танкер с втечнен природен газ, българското газово хранилище „Чирен“ вече е запълнено на близо 30%, което е почти двойно над нивото, когато „Газпром“ спря доставките за България.