Регионалната комисия не успя да одобри коригирането на винетки
Депутатите отложиха дебатите по тази важна за транспортните фирми тема заради липса на кворум
Заседанието на Регионалната комисия в парламента не се състоя заради липса на кворум. Така на практика възможността за корекция на винетките, която бе заложена с промени в Закона за пътищата, се отложи. Председателят на Комисията Настимир Ананиев обяви, че ще свика извънредно заседание, защото темата е изключително важна за транспортните фирми.
Иначе участие бяха готови да вземат регионалният министър в оставка Гроздан Караджов и омбудсманът Диана Ковачева.
Комисията трябваше да гледа два законопроекта – единият, внесен от Министерски съвет на 27 май, а другият – от Настимир Ананиев и цялата парламентарна група на „Продължаваме промяната“ на 10 юни. Този на МС е разпределен на общо 5 комисии, докато този на ПП – на две. Това най-вероятно се налага заради по-сериозни промени, които са заложени в законопроекта, одобрен и внесен от правителството.
Какви промени предлагат „Продължаваме промяната“?
Ако водач на пътно превозно средство се движи по пътищата, но без да е заплатил винетка, то той ще може да заплаща компенсаторна такса. За нея трябва да бъде уведомен по електронна поща или по друг начин, но шофьорът се освобождава от административно наказателна отговорност.
При корекция на неправилно декларирани данни, от ПП предлагат, да се приема, че за пътното превозно средство има заплатена винетка от датата на закупуването й, независимо допуснатите грешки.
Когато при издаването на електронна винетка е допусната техническа грешка на не повече от три символи и/или липсва символ от регистрационния номер на пътното превозно средство, включително на държавата, в която е регистрирано, или на неговата категория, корекцията на данните се извършва от съответните длъжностни лица след заявление за промяна на грешно декларираните данни.
Промяната в данните на електронната винетка да има действие от момента на издаването ѝ и да има срок на валидност до изтичането на срока на валидност на първоначално издадената.
На водачите да им бъдат възстановени недължимо внесени такси до 5 работни дни след направени корекции на данните. Това да става по банков път или на каса.
Като мотиви за предложените промени се посочват многобройните жалби от граждани до омбудсмана, които поради грешно изписани данни при закупуването на винетки са регистрирани като нарушители. Водачите разбират за това с огромно закъснение и след наложени многобройни компенсаторни такси или когато са спрени от екипи на БГ ТОЛ.
При сега действащата нормативна уредба случаите на сгрешени винетки се приравняват със случаи изобщо на липса на платена пътна такса. Дори при корекция на винетки, водачите са длъжни да платят компенсаторните такси и нямат право да им бъдат върнати. Според ПП това води до неоснователно обогатяване.
Уведомяването на водачите може да става по имейл, тъй като и сега при закупуването на електронна винетка, шофьорите посочват такъв, т.е. АПИ се явява администратор на лични данни.
Промените, предложени от МС
Промените, които се предлагат от МС, освен възможност за корекция на сгрешени винетки, уреждат проблемите и на превозвачите с недекларирани по невнимание или неизправни устройства тол такси, както и въвеждат т.нap. „нoтифициpaн opгaн“, ĸoйтo тpябвa дa cлeди „cъoтвeтcтвиeтo cпpямo cпeцифиĸaциитe и гoднocттa нa пoлзвaнe нa cъcтaвнитe eлeмeнти нa oпepaтивнaтa cъвмecтимocт.“
Останалите промени, включени в законопроекта, целят постигане на съответствие на националното законодателство с Директива (ЕС) 2019/520 на Европейския парламент и на Съвета от 19 март 2019 г. за оперативната съвместимост на електронни системи за пътно таксуване и за улесняване на трансграничния обмен на информация за неплащане на пътни такси в ЕС.
Припомняме, че регионалното министерство анонсира промените през средата на март месец, а кабинетът ги одобри на свое заседание на 18 май.