Български ученици изобретиха калъф за телефон с вградени соларни панели
Дванадесетокласниците от столичната Частна езикова гимназия „Проф. Иван Апостолов“ се надяват училищният проект да се превърне в проспериращ бизнес
Дванадесетокласници от столичната Частна езикова гимназия „Проф. Иван Апостолов“ са поредният пример за това, че българските ученици са носители на изключително предприемчив дух. В стремежа си да създадат иновативен, екосъобразен и приложим в ежедневието продукт, ученическата компания SunCase разработва калъф с вградени соларни панели за зареждане на телефона.
Генератор на идеята е Антон Величков, който събира съучениците си Биляна Костова, Жулиде Наумова, Васил Бонев и Дара Панева, и заедно започват да разработват идеята и прототипите на SunCase. Иван Петров е учителят по предприемачество, който напътства учениците и им помага най-вече с маркетинга.
Един ден батерията на телефона ми падна, а аз не носих зарядно в себе си. Всъщност тогава се замислих, че би било добре мобилните устройства да се зареждат без наличието на електричество”, заяви пред Economic.bg Антон Величков.
“SunCase е калъф за телефон, на гърба на който има два соларни панела. Те съхраняват енергията от слънцето във вградена в самия калъф батерия. Тя позволява зареждане на телефона, когато се постави вътре в калъфа. Има опция за безжично зареждане, а за телефоните, които не поддържат тази функция, сме осигурили и вариант за зареждане с кабел”, обясни Дара Панева.
Учениците разказват, че при тестовете, които са провели, зареждането е отнело около 2.5 часа. Според дванадесетокласниците най-хубавото е, че продуктът им не изисква постоянно наличие на слънце, защото енергията се съхранява в батерията и затова един телефон може да бъде зареден дори през нощта. Не е нужна и пряка слънчева светлина – при по-облачно време мобилното устройство пак може да се зареди.
Нелек обаче се оказва процесът, през който учениците трябва да преминат, за да стигнат до финалните тестове.
В началото трябваше да намерим 3D специалист, който да ни помогне в разработката на прототипа. Той ни беше необходим и за да участваме в състезанието на Junior Achievement. След като създадохме първия прототип, започнахме работа по втория, който беше значително по-компактен и удобен откъм дизайн”, каза Биляна Костова.
Учениците нямат проблем с намирането на части, защото правят обстойно проучване какво точно трябва да поръчат. А в процеса на работа зрелостниците успяват да се свържат със студио за 3D принтиране, което изработва целия калъф, а впоследствие се превръща и в техен партньор.
Целевата група на учениците са млади хора, които често пътуват, обичат да са сред природата и са авантюристи по душа. Жулиде Наумова разказа, че лятото е използвала калъфа SunCase на плажа и немалко нейни приятели са я питали откъде могат да се сдобият с него.
Всъщност всеки, който иска, може да използва калъфа, защото в даден момент всички опираме до батерията на телефона. В училище, например, постоянно се питаме помежду си дали имаме зарядно“, каза Боряна.
Дванадесетокласниците активно промотират продукта си в социалните мрежи, а освен това са създали и уебсайт, откъдето може да се закупи самият калъф. Учениците вече са се свързали и с компания, която произвежда различни пластмаси по поръчка.
"На нас ни е нужна преса, която да оформи външната част на калъфа, а ние просто ще вграждаме вътре електрониката. Чрез пресата ще намалим единичната цена и времето за производство с до 3 пъти”, обясни Антон Величков.
Учениците обясниха, че цената на един калъф SunCase, произведен по новия метод, ще бъде между 40 и 50 лв. Занапред смятат да разширят продуктовата гама със SunCase за смарт часовници, слушалки и таблети.
А след всички усилия, успехите на дванадесетокласниците не закъсняват. Историята на продукта и пътят, който са изминали за реализирането му, е включена в специален сборник „STEM ученически проекти“ за победителите в Националното състезание по STEM науки. Малко след това иновативната им идея носи специалната награда на Vivacom за високотехнологично предприемачество на финала на учебните компании на Junior Achievement.
Повечето от зрелостниците искат да учат в чужбина, където да се усъвършенстват и да натрупат опит, който след това да приложат в България. Те съветват връстниците си да са идейни, да опитват нови неща и да работят в екип, за да може да придобият качества и умения, които ще са им необходими в живота занапред. И въпреки че SunCase започва като училищен проект, Антон, Биляна, Жулиде, Васил и Дара се надяват да го превърнат в проспериращ бизнес.