Черноморските общини подписаха договорите за реклама на туризма
Тази година Mинистерството на туризма коренно промени стратегията си за рекламиране на Българското Черноморие
21 проекта ще получат финансиране по новата програма на Министерството на туризма за финансиране на маркетингови дейности на туристически услуги в Черноморските общини. На официална церемония представителите на всички одобрени общини подписаха договорите си за предоставяне на финансовата помощ.
Начинът, по който ще популяризираме Бранд България в света, е историческа стъпка за подобряване на работата с бизнеса. Освен държавна воля намерихме и техническата и административна формула.“, отбеляза министър Динкова по време на церемонията.
Припомняме, че през септември тази година Mинистерството на туризма обяви, че коренно променя стратегията си в рекламирането на Българското Черноморие. Тогава ведомството отвори за кандидатстване Процедура „Програма за финансиране на маркетингови дейности на туристически услуги в черноморските общини в България“, а в периода от 29 ноември 2023 г. до 12 декември 2023 г. бяха прегледани получените предложения за проекти.
Кои са одобрените проекти?
Сред одобрените проекти са два на община Поморие. Единият от тях ще популяризира солниците в града. Сред другите интересни проекти е и такъв за популяризиране на отдалечените черноморски региони, озаглавен – „Открий миналото, преживей настоящето в Дългопол, Провадия и Долни чифлик: Интегриран маркетингов модел за реклама на туристическите услуги в отдалечени черноморски общини“.
Каква е идеята на програмата?
Идеята е да се създаде публично- частно партньорство между местните власти и държавата. Като за целта Министерството на туризма отделя 5 млн. лв. от бюджета на ведомството. С идеи могат да кандидатстват 21 черноморски общини - Аврен, Аксаково, Балчик, Белослав, Бургас, Бяла (Варненска област), Варна, Вълчи дол, Девня, Добрич-град, Долни чифлик, Дългопол, Каварна, Малко Търново, Несебър, Поморие, Приморско, Суворово, Царево, Шабла и Созопол.
Бюджетът на един проект не може да надхвърля 400 000 лева. Финансовата помощ, която се отпуска по Процедурата, е 60 на сто от общия размер на бюджета на проекта. Останалите 40% от финансирането за изпълнение на проекта, следва да бъдат осигурени под формата на собствено съфинансиране от бенефициента. Държавата дава като аванс 50% от парите по проектите, междинни плащания няма да има. Останалата част от средствата ще се изплащат след изпълнението на проектите.