Хаос и несигурност: Идват тежки месеци за българския туризъм
Хотелиери затварят по-рано заради скъпия ток и липсата на адекватни мерки в подкрепа на бизнеса
Объркан, луд, непредвидим. Така описват изминаващия летен сезон хотелиери, туроператори и хора, заети в туризма. Лято 2022 беше първото от две години насам, което премина без строги мерки, свързани с COVID, което предполагаше успешен сезон. Въпреки това обаче войната в Украйна, високите цени на електроенергията и инфлацията помрачиха надеждите на бранша за възстановяване.
Повече туристи, но по-големи загуби
Имаме повече приходи, но загубите ни са уникални. Покупателната способност е нищожна. Имаме с около 25% повече приходи, но инфлацията е 40%. Очакваме още по-голямо повишение на цените в следващите месеци и въобще оцеляването ни е под въпрос", разказва пред Economic.bg Румен Мончев, който е собственик на хотел в Слънчев бряг.
По думите му българският бизнес на практика е бил „застрелян“ от управляващите, защото реална подкрепа не е имало. „Има държави, които за 6 – 7 месеца успяха да излязат от кризата и сега са на позиция, в която ще оцелеят въпреки трудностите. А ние изживяхме един експеримент и платихме капризите на някакви политикани, изскочили от храстите“, ядосва се Мончев.
Той споделя, че за юли и август е платил сметки за електричество на такава стойност, на каквато са били за сезоните през 2019 и 2020 г.
Веселин Налбантов, който също има хотел в Слънчев бряг и е член на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА), е на мнение, че „безхаберната политика“ от страна на управляващите е довела бизнеса до това положение – да се чудят как да оцелеят.
Инфлацията обърква всичко. Непрекъснато се увеличават цените на ток, вода, храна. Отделно има едно неразумно увеличение на цената на водата в Бургас с повече от 60%. Всичко това се отразява на бизнеса и той не може да издържи", казва Налбантов.
Припомняме, че от 1 август с решение на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) цената водата в Бургас се увеличи с 60%, което ядоса някои кметове на общини в областта и те заведоха дело в Административния съд в София.
По отношение на високата цена на електроенергията, правителството на Кирил Петков отпусна помощ за бизнеса в размер 100% от разликата между реалната средномесечна борсова цена на сегмента „ден напред“ на „БНЕБ“ ЕАД за съответния месец и базовата цена в размер 250 лв./MWh за периода от 1 юли до 31 декември 2022. Тоест бизнесът не плаща повече от 250 лева за мегаватчас, но според хотелиерите това е напълно недостатъчно.
Инфлацията тепърва ще „убива“ бизнеса
Изминаващият сезон е бил успешен за едни, но неуспешен за други. Това смята Даниела Стоева, собственик на туристическата агенция „Тандем Травел“ и член на Асоциацията българските туроператори и туристически агенти (АБТТА). „Дестинации като Пловдив вече почти са достигнали нивата от 2019 г. и вероятно ще ги задминат по брой пренощували туристи. За сметка на това има много дестинации по морето, които не са толкова доволни от сезона и не постигнаха това, което очакваха“, казва тя.
Сезонът се оказа не такъв какъвто го очаквахме да бъде. Защото определено очаквахме да е по-добър", споделя Стоева.
Според нея инфлацията тепърва ще оказва негативно влияние върху туристическия бранш. Наскоро излезе проучване сред немските туристи, че те се притесняват от увеличаващите се разходи за живот.
Това се усеща и по моите резервации. Туристите не са толкова активни. Все пак пътуванията не са от първа необходимост", казва тя.
Набраната инерция и желанието на туристите да пътуват след две години локдаун съвсем скоро ще изчезне. Според туроператорите тежките месеци за туризма тепърва предстоят. И ефектът на инфлацията ще се види през следващите сезони – зимния и Лято 2023.
Междувременно Националния статистически институт (НСИ) публикува статистика за дейността на местата за настаняване в страната през юли, според която общият брой на нощувките във всички места за настаняване е 5.39 милиона, или с 26.7% повече в сравнение със същия месец на предходната година.
Броят на пренощувалите лица в местата за настаняване през юли 2022 г. се увеличава с 18.2% в сравнение със същия месец на 2021 г. и достига 1.32 милиона.
Приходите от нощувки през юли 2022 г. се увеличават с 46.7% в сравнение с юли 2021 г. и достигат 387 млн. лева. Регистрирано е увеличение на приходите както от чужди граждани – с 64.5%, така и от български граждани – с 18.4%.
Хотелиери затварят по-рано
И въпреки всичко казано до момента представителят на Института за анализи и оценки в туризма Румен Драганов смята, че летния сезон е бил успешен.
Движим се с около 20% под нивата от 2019 г., като при завършване на годината ще бъдем с около 14% под нивата от преди пандемията“, казва той.
По думите му чартърни полети се очаква да има до първите десет дни на октомври.
На фона на този оптимизъм Веселин Налбантов казва, че ще работи до 15 септември ще и след това затваря хотела в опит да оцелее.
Аз съм направил сметка, че няма да мога да издържа и е по-добре да затворя хотела по-рано. Да, има компенсации за тока за бизнеса, но те са недостатъчни. За мен решението е за по-ранно прекратяване на сезона“.
Най-късно до края на септември ще приема гости и хотелът на Румен Мончев.
Ще работим колкото изкараме, казва той.