Как Европа може да намали зависимостта си от руския природен газ?
МАЕ състави план за неподновяване на изтекли договори, увеличаване на възобновяемите източници и поддържане на съществуващи атомни електроцентрали
Редица експерти дълго разработваха Енергийната пътна карта на Европейския съюз, която има за цел да помогне на Блока да се справи със зависимостта си от руския природен газ. Въпреки това ЕС се страхува да наложи енергийни санкции срещу Русия, като наказание за нейното нахлуване в Украйна, пише CNBC.
Международната агенция по енергетика (МАЕ) например си e поставила за цел да намали зависимостта на европейския регион от руския природен газ с една трета за една година. Същевременно с това МАЕ ще се придържа към Европейския зелен договор, споразумение на ЕС за намаляване на нетните парникови газове газови емисии с най-малко 55%, спрямо нивата от 1990 г. до 2030 г. Препоръките на МАЕ са подобни на мерките, за които ЕС съобщава, че ще намалят руския внос на природен газ с 80% през следващата година.
Според експерти обаче ограничаването на руския газ ще бъде трудно и няма да стане бързо. Това е така, защото ЕС е много зависим от него и защото се е ангажирал да ограничи своите емисии на парникови газове.
ЕС внесе 155 млрд. кубически метра природен газ от Русия през 2021 г., почти половината (45%) от общия внос на газ и близо 40% от общото използвано количество, според данни на МАЕ. Преминаването от изгаряне на природен газ към изгаряне на въглища е бързо решение, което е технически възможно, но няма да помогне на ЕС да постигне целите си за климата.
Планът на Международната агенция по енергетика, който включва 10 точки за намаляване на зависимостта на Европейския съюз от руския природен газ, е набор от действия, предназначени да диверсифицират енергийните доставки на Европа, да ускорят придвижването й към възобновяеми източници и да се съсредоточат върху енергийната ефективност.
Никой вече не си прави илюзии. Използването от Русия на нейните ресурси от природен газ като икономическо и политическо оръжие показва, че Европа трябва да действа бързо, за да бъде готова да се изправи пред значителна несигурност относно доставките на руски газ през следващата зима“, каза изпълнителният директор на МАЕ Фатих Бирол в писмено изявление, оповестяващо плана.
МАЕ препоръчва да не се подновяват договорите за доставка на газ с Русия. В момента ЕС има договор с “Газпром” за повече от 15 млрд. куб. метра внос на газ годишно. Този договор изтича в края на годината. Съветът на ЕС би трябвало да позволи на този и на други договори за внос на газ да изтекат.
Според Енергийната агенция изтеклите договори с Русия трябва да се заменят с такива от други потенциални страни доставчици. Вътрешното производство на природен газ и вносът от неруски източници, включително от Азербайджан и Норвегия, се очаква да се увеличат през следващата година с цели 10 млрд. куб. метра, в сравнение с 2021 г. Но МАЕ казва, че ЕС трябва да отиде по-далеч и да увеличи вносът на течен природен газ (LNG), защото може по-лесно да се транспортира с кораби, или камиони.
МАЕ също така препоръчва на ЕС да увеличи доставките на биогаз и биометан, но тези вериги за доставки изискват време, за да се разраснат. Същото се отнася и за веригите за доставка на нисковъглероден „зелен“ водород, направен с електролиза.
Съхраняването на повече газ е другата препоръка на Енергийната агенция. Това дава на всеки регион буфер за сигурност в случай на смяна на сезоните, екстремни събития или в този случай - война. МАЕ ще има работен капацитет за съхранение, запълнен на 90% до 1 октомври, за да поддържа домовете топли през зимата.
Друга мярка е ускореното внедряване на възобновяема енергия - вятърна и слънчева. През 2022 г. се очаква ЕС да отбележи 15% увеличение на мощността, доставяна от възобновяеми енергийни източници, в сравнение с 2021 г., заради благоприятните метеорологични условия. МАЕ препоръчва ускоряване на текущите проекти за възобновяеми източници, чрез справяне със закъсненията в обработката на разрешителни. Това ще изисква повече административни работници, които да определят ясни крайни срокове.
Енергийната агенция препоръчва поддържане на съществуващите ядрени мощности отворени и работа с биоенергийни централи в пълен мащаб. Някои от съществуващите ядрени реактори в Европа бяха изключени през 2021 г. за поддръжка и проверки на безопасността. Тази година обаче тези електроцентрали започват работа отново и ще допринесат за производството на чиста енергия. Атомните електроцентрали, след като бъдат построени, генерират енергия, без да отделят никакви парникови газове. Малък брой ядрени енергийни реактори трябваше да бъдат изключени през 2022 и 2023 г., но ако те продължат да работят, това ще намали търсенето на руски природен газ от страна на ЕС. Също така биоенергийните електроцентрали, които работят само с 50% капацитет, трябва да се зареждат изцяло, за да са напълно ефективни.
Според Международната енергийна агенция ЕС трябва да защити уязвимите клиенти. Когато цените на енергията растат, енергийните компании се справят добре, докато някои клиенти често се борят икономически. ЕС трябва да бъде готов да подкрепи заплащането на клиентите с ниски доходи за техните високи сметки за енергия. Един от начините за отчитане на текущия пазар с високи цени на енергията, е да се наложат временни данъци върху прекомерно високите печалби от енергийните компании. Така събраните пари ще се използват за плащане на сметките за енергия за потребители с ниски доходи.
Освен това МАЕ призова за ускоряване на смяната на газовите пещи с термопомпи. Удвояването на скоростта на инсталиране на термопомпи в домовете ще струва на региона 16.3 млрд. долара (15 млрд. евро) и ще спести още 2 млрд. кубически метра газ през първата година.
МАЕ съветва за ускоряване на програмите за енергийна ефективност за сгради и промишлени съоръжения. Понастоящем около 1% от сградите в ЕС се преоборудват, за да бъдат по-енергийно ефективни всяка година. За да се постигне максимално въздействие, регионът трябва да се съсредоточи върху подобряването на ефективността на най-малко ефективните домове и нежилищните сгради.
Също така, МАЕ предлага инсталирането на интелигентни термостати, за да се намали търсенето на енергия. Това може да се случи чрез предоставяне на субсидии на домакинствата за инсталиране.
МАЕ съветва да се подобрят надеждността и гъвкавостта на енергийната мрежа в бъдеще. Това ще зависи от много фактори, включително технология за батерии и широкомащабни, дългосрочни технологии за съхранение на енергия. Някои нисковъглеродни газове, произведени в ЕС, като биометан, нисковъглероден водород и синтетичен метан, могат да бъдат част от подобряването на надеждността на мрежата, но те няма да са достатъчни за покриване на общите енергийни нужди.
Заслужава да се отбележи, че планът на МАЕ бледнее в сравнение с новините за плана на ЕС, който се очаква да намали руския внос на природен газ с 80% през следващата година.