КЕВР отложи определянето на цената на газа
Министерството на енергетиката ще проверява „Булгаргаз“ заради ценообразуването
Закритото заседание на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), на което трябваше да бъде утвърдена цената на природния газ за месец май, се отлага. От регулатора съобщиха, че Министерството на енергетиката е влязло на проверка в „Булгаргаз“ относно ценообразуването. Тя трябва да приключи на 12 май, след което ще се решава.
Това е поредно отлагане на фиксирането на цена, което според разпоредбите трябва да се случва на 1 число всеки месец. На база на тази цена предприятията, особено тежката индустрия, прави своите разчети за дейността си и себестойността на продуктите си.
КЕВР очаква на 13 май да получи окончателното заявление на обществения доставчик с актуални данни за ценообразуващите елементи на природния газ за месец май 2022 г. Непосредствено след това енергийният регулатор ще насрочи заседание за утвърждаване на окончателната цена на „Булгаргаз“ за този месец, се казва в съобщението.
В началото на месеца Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК) излезе с позиция, че е невъзможно да се работи по този начин – регулаторът да определя цената на природния газ със задна дата. И тази реакция дойде, когато бе обявено, че цената ще се определи на 10 май заради спирането на руския газ на 27 април.
По времето на ГЕРБ енергийното ведомство често правеше проверки на ценообразуването, когато регулаторът планираше да одобри по-висока цена. В повечето случаи проверката показваше, че няма проблем, а цената се утвърждаваше със закъснение и със задна дата.
На 8 април „Булгаргаз“ внесе предложение за 5% поскъпване на суровината, а това беше преди решението на Русия да спре подаването. Според бившия енергиен министър и депутат от ГЕРБ Делян Добрев цената няма как да скочи с по-малко от 50%. Румен Овчаров от БСП дори прогнозира двойно увеличение.
На фона на тези прогнози финансовият министър Асен Василев каза, че газът не само няма да поскъпне, но дори очаква да поевтинее. Засега обаче правителството не дава подробности откъде доставя газ в България. След информацията, че бившата фирма на шефа на „Булгаргаз“ се е договорила да купува втечнен природен газ, управляващите излязоха с позиция, че търговците всъщност са трима.