КЗК одобри сделката за комуникационните кули на Vivacom
Саудитската компания Tawal International ще плати общо 1.22 млрд. евро зa 4800 кули, голяма част от които в България
Комисията за защита на конкуренцията разреши саудитската компания Tawal International Holding да придобие бизнеса с мобилни кули на Vivacom в България. Инфраструктурата е собственост на компанията майка на Vivacom – United Group, а продажбата им е част от мащабна сделка на стойност 1.22 млрд. евро. за общо 4800 телекомуникационни кули на компанията в България, Хърватия и Словения.
Според предварителните оценки 60% от придобиваните активи по сделката са в България.
Продажбата на кулите, известна като пасивна инфраструктура, е актуална тенденция в сектора в Европа и света, която цели ефективно набиране на средства от големите мобилни оператори, които впоследствие да ги инвестират в нови технологии.
Собственикът на Vivacom посочи, че приходите от продажбата ще позволят на компанията значително да намали задлъжнялостта си и ще осигури средства за бъдещ растеж.
Сделката е първата инвестиция на Tawal в европейския телекомуникационен сектор. Компанията е с широко присъствие в Близкия изток и Северна Африка, където притежава портфейл от над 16 000 мобилни кули.
Финансов консултант на United Group по сделката е Goldman Sachs.
В резултат на нея Tawal ще навлезе на европейския пазар и по този начин ще разшири дейността си на международния пазар.
В своя доклад за сделката българският антимонополен регулатор посочва, че „не са налице пазари на територията на страната, върху които концентрацията ще окаже въздействие“.
Кой е против?
Един от основните конкуренти на Vivacom – Yettel – се опита да попречи на одобрението със становище, в което подчертава, че КЗК следва да спре производството по сделката. Жалещият телеком се аргументира със започналата в края на миналата година проверка относно сделката на Спас Русев за „Булсатком“. Придобиването бе финансирано със заем от United Group. Впоследствие собственикът на Vivacom получи телекомуникационните кули и фиксираната оптична мрежа на „Булсатком“.
Освен това Yettel изтъква необходимостта да се извърши задълбочено проучване на сделката, тъй като тя може да доведе до „концентрирането на огромна инфраструктурна мощ“.
Независимо че процентово няма да има засилване на пазарно положение на даден участник на пазара от гледна точка на пазарен дял, е необходимо да се направи обстойно проучване и анализ на ефектите от сделката, както и потенциалното поведение на новото за европейския пазар предприятие“, посочват от Yettel.
В становището си компанията намеква, че при одобрение от страна на КЗК е възможно да обжалва решението.
От Vivacom и КЗК отхвърлят опасенията на Yettel и не ги приемат за „основателни“.