Някои паспорти са по-добри от други: Къде е България
Докато много паспортни класации се фокусират единствено върху безвизовите пътувания, този индекс добавя и други критерии
Люксембургският паспорт е най-добрият в света за дигиталните номади, показва класацията Nomad Passport Index 2022, изготвена и публикувана от данъчната и имиграционна консултантска компания Nomad Capitalist. Малката европейска държава зае първото място в съревнование с общо 199 държави.
Докато много паспортни класации се фокусират единствено върху безвизовите пътувания, този индекс добавя и други критерии – като данъчно облагане, глобално възприятие, способност за получаване на двойно гражданство и лични свободи.
„Не мисля, че безвизовите пътувания са всичко, което има значение“, посочва главният изпълнителен директор Андрю Хендерсън. Той дава за пример паспортите на САЩ и Канада, които по негови думи са сходни по отношение на силата на пътуване, каза той. Въпреки това,
ако сте американец, подлежите на данъци независимо къде живеете и така тези два паспорта не трябва да се класират един до друг“.
По отношение на данъчните политики, 10 точки се дават на юрисдикции, които изискват плащане на данъци от гражданите си, независимо че те може да живеят и работят другаде – пример е САЩ. Доста повече, 50 точки, получават места като Обединените арабски емирства, където такова задължения няма.
Топ 10 в класацията остава непроменен спрямо миналата година, като разликата от половин точка между номер 1 Люксембург и номер 2 Швеция се свежда до „една допълнителна виза за държава“, казва Хендерсън. С други думи, люксембургският паспорт автоматично се равнява на виза за една страна повече спрямо шведския.
Данъците са високи и в двете страни, „но ако искате да напуснете, това е относително гъвкаво“, обяснява той. И двете страни се възприемат добре в световен мащаб и се класират високо по отношение на личната свобода. Хендерсън отбеляза, че Швеция демонстрира последното и със своя безпристрастен подход към пандемията.
Какво се промени през изминалата година?
Близо 85% от местата в списъка на топ 30 са в Европа.
Интересното е, че страни като Малта, Исландия и Словакия – места, „за които хората не говорят често“ по отношение на силата на паспорта – се борят с Италия и Германия. Те също така постигат по-добри резултати от страни като Обединеното кралство, Австралия и Съединените щати.
Вануату падна от 69-о място през 2021 г. на 85-о тази година, след като Съветът на Европейския съюз частично суспендира споразумението си за премахване на визите с островната държава по-рано този месец. Решението е предизвикано от опасения, че схемите за инвеститорско гражданство на Вануату – които позволяват на хората да получат гражданство в замяна на инвестиции от 130 000 долара на островите – представляват заплаха за сигурността на ЕС, според уебсайта на Съвета.
Гражданството е било предоставено на хората в базата данни на Интерпол и процентът на отхвърляне е бил „изключително нисък“, според уебсайта.
Къде е България?
Българският паспорт е класиран на 42-ро място в класацията, като запазва позицията си спрямо миналата година.