Полският град Катовице – символът на успешния въглищен преход
Катовице се надява да служи като пример за други индустриални градове, които искат да се откажат от изкопаемите горива
Катовице, някога сърцето на огромната въгледобивна индустрия на Полша вече настоява за ускоряване на постепенното излизане от този тип енергия в полза на зелените източници, разказва Euronews. Това е първият голям град в страната, който се присъедини към Powering Past Coal Alliance (PPCA), а Катовице се надява, че може да послужи като пример за други, които искат да се откажат от изкопаемите горива.
Присъединявайки се към Алианса, градът се ангажира постепенно да спре производството на енергия от въглища. За да се гарантира, че този преход е справедлив, ще е необходимо сътрудничеството както с местното правителство, така и с местния бизнес.
Катовице може да послужи като пример за други индустриални градове, които се справят с подобни предизвикателства“, казва Патрик Бялас, градски съветник, председател на Комисията по климата и околната среда и виден активист в областта на климата.
„С присъединяването си към PPCA, Катовице възприема лидерска роля на международната сцена и изпраща мощно послание: трансформацията е възможна дори за градове, родени от въглищата. Чрез решителност, сътрудничество и иновации Катовице доказва, че устойчивото развитие не е просто стремеж, а постижима реалност“, добавя той.
Катовице – пример за други градове?
Вече има няколко основни етапа в зеления преход на Катовице. След като беше домакин на срещата на високо равнище на ООН по въпросите за климата (COP24) през 2018 г., през 2023 г. градът се ангажира да намали емисиите на въглероден диоксид (CO2) с 40 процента в сравнение с нивата от 1990 г. Така се даде приоритет на инвестициите в зелена инфраструктура и насърчаването на възобновяемата енергия и енергийната ефективност.
Катовице може да бъде модел за други градове, които се стремят към устойчива трансформация. Постепенната трансформация в тежката промишленост не доведе до високи социални разходи в нашия град“, изтъква Марчин Крупа, кмет на Катовице.
Не всичко обаче върви гладко. В началото безработицата се оказва голямо предизвикателство. Когато Катовице започва да закрива мините още през 90-те години, около 70 процента от местните работни места са загубени. Това води до увеличаване на бездомните хора и икономически спад.
Днес нивото на безработица в Катовице е едно от най-ниските в страната и възлиза на 1 процент“, обяснява Крупа.
Градът все още е дом на две мини и една въглищна електроцентрала, но Катовице диверсифицира икономиката си, за да се съсредоточи върху услугите, технологиите и културата. Градът замени минното дело с нови технологии, развлекателната индустрия и културата.
Увеличаващият се брой работни места в сектори като игри и IT услуги поддържат пазара на труда силен и привлекателен за младите хора.
Какво представлява Powering Past Coal Alliance?
PCCA е международна коалиция от национални и поднационални правителства, предприятия и организации, работещи за напредъка на енергийния преход.
Като се присъединим към Алианса, ще можем да споделим нашия опит с други градове и региони по света, зависими от въглищата. Но това е и шанс за нас да научим за най-добрите екологични решения“, коментира още Крупа.
Катовице е шестият полски член на Алианса след Великополша, Източна Великополша, Кошалин, Валбжих и комуналната компания ZE PAK.
Как Полша каза „чао“ на въглищата?
Полша е втората по големина въгледобивна страна в Европа след Германия и деветият по големина производител на въглища в света. Тя не е голям износител, вместо това консумира голяма част от добитите на местно ниво въглища, осигуряващи 36 процента от енергийните ѝ доставки през 2023 г.
Страната постига напредък по отношение на възобновяемата енергия, като се стреми тя да съставлява 53% от доставките на електроенергия до 2030 г. Полша може да се похвали с един от най-бързо развиващите се пазари на слънчева енергия в Европейския съюз (ЕС) и е свидетел на силно навлизане на термопомпите сред домакинствата. Тя също така се е насочила към масово увеличаване на капацитета на офшорна вятърна енергия до края на десетилетието.
Според Международната агенция по енергетика (МАЕ) обаче са необходими по-големи усилия във всички сектори за ускоряване на енергийния преход на Полша.
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.