„Промяната“ предлага да се вдигат цените на строителите според инфлацията
Премиерът Кирил Петков е подкрепил решението, но иска той да определя процента на индексация, а не Регионалното министерство
Всички договори или рамкови споразумения, сключени след проведена обществена поръчка, да могат да се индексират. Това предлагат с промени в Закона за обществени поръчки председателят на Регионалната комисия в парламента и двама депутати (Богомил Петков и Юлия Иванова) от „Продължаваме промяната“.
Законопроектът е входиран във вторник – само ден след проведената среща между зам.-регионалния министър Ивайло Стайков и строителите. На срещата Стайков обеща индексацията отново да се гледа в парламента, като за това е получил и подкрепата на премиера в оставка Кирил Петков.
Сега тримата вносители предлагат индексацията да става с „Методика за изменение на цената на договор за обществена поръчка при инфлация“. Записано е, че ако цените на основни стоки и материали, които формират стойността на даден договор, се покачват заради инфлацията, то индексацията ще се извършва „съгласно методика, одобрена с акт на Министерския съвет“.
Записано е, че индексацията ще се прилага за договори и рамкови споразумения, сключени преди влизането в сила на този закон. Предложението е той да влезе в сила от деня на обнародването му в „Държавен вестник“.
Като мотив за законопроекта вносителите изтъкват, че той „цели да създаде правна възможност за преодоляване на инфлационния риск чрез прилагане на обективна и справедлива индексация на стойността на изпълнени и предстоящи дейности, разписана в нарочна методика, одобрена от Министерски съвет.“ В мотивите е записано още, че методиката, която предстои да се създаде, ще въведе единни и обективни критерии, по които да се извършва индексирането на цените.
Цитирани са данни за инфлацията и цените в производствения сектор. Според вносителите трябва да бъде създаден механизъм, който да даде възможност да бъдат изпълнени вече сключени договори за възлагане на дейности с предмет строителство, ремонт, реконструкция, модернизация, доставки и услуги, вкл. инженеринг.
Според вносителите законопроектът няма да доведе до пряко или косвено въздействие върху държавния бюджет.
Припомняме, че през месец май Министерството на регионалното развитие оповести методика за индексация на договорите с 15%. Тя трябваше да влезе в сила и да се прилага отново чрез промени в Закона за обществените поръчки (ЗОП). Те обаче не бяха приети от депутатите на първо четене в зала. Гласуването съвпадна с излизането на "Има такъв народ" от управляващата коалиция, което създаде хаос и в парламента. Дори прегласуван, законопроектът не се прие. "За" гласуваха 96, "против" – 69, а въздържа ли се – 32.
Веднага след това Камара на строителите заплаши с неизпълнение на договори за милиарди лева. Строителният бранш излезе с позиция, в която настояваше кабинетът да приеме методика за индексиране, за да не е нужно темата да се гледа отново в Народното събрание.