Скъпият ток за бизнеса може да е по-опасен от кризата през 2009 г.
Работодателите искат спешно свикване на КСНС и среща с Кирил Петков
Ситуацията със скъпия ток за бизнеса е изключително тежка и по-заплашителна за икономиката от финансовата криза през 2009 г., твърдят работодателските организации. Те очакват, че цените на електроенергията могат да достигнат дори до 1000 лева/MWh през 2022 г. Затова искат спешно свикване на Консултативния съвет за национална сигурност и среща с министър-председателя Кирил Петков.
Необходими са изключително бързи, концентрирани и съгласувани действия на държавните институции, за да се избегне вероятността много от първоешалонните и структуроопределящи предприятия да не подновят работа в началото на 2022 г., което пък би довело и до верижен ефект“, се посочва в становището на Асоциацията на индустриалния капитал.
Офертите на съседни европейски пазари и сделки на пазара „Двустранни договори“ на българската електроенергийна борса за първите два месеца на 2022 г. са за над 700 лева/MWh.
Припомняме, че държавата отпусна финансова помощ за бизнеса, така че да се покрият частично нарасналите сметки за ток. Дни преди Коледа новият eнepгиен миниcтъp Aлeĸcaндъp Hиĸoлoв предложи различна формула. Още същия ден обаче АИКБ излезе с позиция срещу наложения таван на компенсациите. Сега от работодателите отново изтъкват, че лансираните мерки не са адекватни в променената ситуация.
Вместо това предприятията искат компенсиране на 75% от разликата между действителната пазарна цена за съответния месец и цената по мораториума за бита. Според тях финансов ресурс има, като се изтъкват „извънредните печалби на АЕЦ, НЕК и други електропроизводители, извънредните приходи от ДДС върху свръхвисоките цени на енергията, излишъка на Фонд „Сигурност на електроенергийната система“.
Кризата с цените на енергията засегна европейските страни, като през последните месеци стойностите им са се повишили над 5 пъти, напомнят още от АИКБ. Продължаващата вече няколко месеца ситуация се отразява сериозно на конкурентоспособността и рентабилността на енергоемките сектори, при които разходите за енергия съставляват висок дял от производствените им разходи. Това принуждава редица предприятия да съкратят работници и/или временно да затворят заводи.