Въглищните гиганти направиха мега печалби за половин година
Производителите изцеждат допълнителни тонове от старите мини и стимулират инвестициите в нови
Земното кълбо е в хватката на климатична криза, тъй като температурите се покачват и реките пресъхват, но въпреки това никога не е било по-добро време за въглищните гиганти. Шоковите вълни на енергийния пазар заради руската инвазия в Украйна означават, че светът става все по-зависим от най-замърсяващото гориво. И тъй като търсенето се разраства и цените се повишават до исторически върхове, това означава големи печалби за най-големите производители на въглища.
Гигантът Glencore Plc съобщи, че основните печалби от въглищното му подразделение са нараснали с почти 900% до 8.9 млрд. долара през първото полугодие – повече, отколкото Starbucks или Nike са направили за цяла година. Печалбата на производител № 1 Coal India Ltd. почти се утрои, също до рекорд, докато китайските компании, които произвеждат повече от половината въглища в света, отчетоха печалби за първото полугодие над два пъти по-големи – до общо 80 млрд. долара.
Огромните печалби водят до големи плюсове за инвеститорите. Но те ще направят още по-трудно за света да се откаже от навика да изгаря въглища, тъй като производителите работят, за да изцедят допълнителни тонове и да стимулират инвестициите в нови мини. Ако се добиват и изгарят повече въглища, това ще направи още по-отдалечена вероятността глобалното затопляне да бъде задържано до под 1.5 градуса по Целзий.
Това е забележителен обрат за една индустрия, която прекара години в екзистенциална криза, докато светът се опитва да премине към по-чисти горива, за да забави глобалното затопляне. Банките се ангажираха да прекратят финансирането, компаниите се отказаха от мини и електроцентрали, а миналия ноември световните лидери се доближиха до сделка за евентуално прекратяване на използването му.
По ирония на съдбата тези усилия подпомогнаха успеха на производителите на въглища, тъй като липсата на инвестиции ограничи доставките. И търсенето е по-високо от всякога, тъй като Европа се опитва да се откаже от руския внос, като внася повече морски въглища и втечнен природен газ, оставяйки по-малко гориво за други нации, за което да се борят. Цените в австралийското пристанище Нюкасъл – азиатският еталон, скочиха до рекорд през юли.
Въздействието върху печалбите на въгледобива е зашеметяващо и инвеститорите вече печелят пари. Големите печалби на Glencore позволиха на компанията да увеличи възвръщаемостта на акционерите с още 4.5 млрд. долара през тази година, с обещание за още.
Най-богатият човек в Азия Гаутам Адани се възползва от ситуацията и осигури вносни товари на фона на свиването на местните доставки. Приходите, генерирани от неговата Adani Enterprises Ltd., скочиха с повече от 200% през трите месеца до 30 юни, подтикнати от по-високите цени на въглищата.
Американските производители също жънат огромни печалби, а най-големите миньори Arch Resources и Peabody Energy казват, че търсенето е толкова силно в европейските електроцентрали, че някои клиенти купуват висококачествено гориво, което обикновено се използва за производство на стомана, за производство на електричество.
Дивите печалби заплашват да се превърнат в политически гръмоотвод, тъй като шепа въглищни компании печелят пари, докато потребителите плащат цената. Разходите за електроенергия в Европа са рекордно високи, а хората в развиващите се страни страдат от ежедневно прекъсване на тока. По-рано този месец генералният секретар на ООН Антонио Гутериш нападна енергийните компании, като каза, че печалбите им са неморални и призова за неочаквани данъци.
Защитниците на индустрията казват, че въглищата остават най-добрият начин за осигуряване на евтина и надеждна базова мощност, особено в развиващите се страни. Въпреки огромното разгръщане на енергия от възобновяеми източници, изгарянето на въглища остава любимият начин за производство на енергия в света – то държи 35% дял от цялата електроенергия.
Китайското правителство възложи на своята индустрия да увеличи производствения капацитет с 300 милиона тона тази година, а най-големият държавен производител на въглища в страната заяви, че ще увеличи инвестициите за развитие с над 50% на фона на рекордни печалби.
Coal India вероятно ще налее голяма част от приходите си обратно в разработването на нови мини под натиска на правителството, за да бъде в крак с търсенето от електроцентралите и тежката промишленост.
Китай и Индия работиха заедно на конференция на ООН в Глазгоу миналата година, за да смекчат езика в изявление за глобалния климат, призовавайки за „постепенно намаляване“ на използването на въглища вместо „постепенно премахване“.
По онова време малцина биха предвидили колко скъпо ще стане горивото. Само преди година най-големите международни минни компании – с изключение на Glencore – бяха в пълно отстъпление от въглищата, решавайки, че нищожната възвръщаемост не си струва нарастващия натиск от страна на инвеститори и климатични активисти.
Когато Anglo American Plc отдели бизнеса си с въглища и го предаде на съществуващите акционери, един от продавачите – Boatman Capital, каза, че новият бизнес не струва нищо. Вместо това акциите – известни като Thungela Resources Ltd. – скочиха до небето, набирайки повече от 1000% от листването си през юни 2021 г., като печалбата на акция за първото полугодие се увеличи около 20 пъти.
Самата Glencore закупи колумбийска мина от бившите си партньори Anglo и BHP Group. През първите шест месеца на тази година компанията реализира 2 млрд. долара печалба от тази мина, което е над два пъти от печалбите на целия ѝ въглищен бизнес за същия период на миналата година.
Печалбите изглежда ще продължат да нарастват, тъй като анализатори и ръководители на въглища казват, че пазарът ще остане напрегнат.
Както се намираме днес, не очакваме тази енергийна криза да изчезне за известно време“, каза главният изпълнителен директор на Glencore Гари Нагъл.