Възможно е ново поскъпване на парното през зимата
Ако управляващите не предприемат мерки и ако пазарите не се успокоят, ще бъдат определени нови цени на 1 януари
От юли до края на тази година цената на парното, която вече беше вдигната средно с 40%, ще остане на сегашните нива. От 1 януари 2023 г. обаче може да се наложи ново увеличение заради ескалацията на енергийната криза в Европа и постоянно покачващите се цени на природния газ.
Това се разбра от думите на председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов, който даде брифинг за медиите. Той все пак се надява, че в оставащите месеци до края на годината ще се предприемат мерки за ограничаване на цените и ще се поуспокоят международните пазари. При този оптимистичен сценарий „няма да се наложи корекция на цената на топлинната енергия“, каза Иванов.
Той обясни, че за новия регулаторен период е заложена средна цена на „Топлофикация София“, на която да купува енергия от „Булгаргаз“, от 120 лева на мегаватчас. В същото време общественият доставчик поиска увеличение от 60% за август, а цената достига 297 лв. за мегаватчас – двойно над определената за общинското дружество. Сега председателят на регулатора потвърди, че предложената цена вероятно ще бъде одобрена до 12 август.
Напълно разбирам трудностите, които изпитват топлофикационните дружества. Към момента сме извън отоплителния сезон, нека изчакаме решенията на КЕВР за октомври и последващите месеци до края на годината“, каза Иванов.
Той отново предупреди, че най-големият проблем е липсата на дългосрочен договор за доставка на газ за България.
„Трябва да се направят бързи постъпки и да се сключат дългосрочни договори за газ, което ще донесе спокойствие и предвидимост за битовите потребители и бизнеса. Иначе всеки месец ще се търси къде да се разтовари танкер с газ, има ли слотове и резервирани капацитети, а те доста по-рано са резервирани от определени търговци на газ“, коментира още Иванов.
Той предупреди, че при този вариант няма как да не се плаща скъпо, тъй като търговците си слагат своята надценка, която не е малка.
Този месец има сегмент втечнен природен газ, цената, която не мога да обявя, е много по-висока от дългосрочните договори за втечнен природен газ (LNG). Щях да съм много щастлив, ако казаното от Лена Бориславова (бившият началник на кабинета на Кирил Петков – бел. ред.) можеше да се сбъдне. Няма място на света, където човек да си достави втечнен природен газ на 3 – 4 – 5 пъти по ниски цени. Това е невъзможно“, каза Иванов.
Той коментира изказването на Бориславова от месец май, когато след посещението на Петков във Вашингтон обяви, че България ще получава LNG на 4 пъти по-ниска цена от тази, продавана от „Газпром“. Малко преди да напусне поста, енергийният министър Александър Николов заяви, че към момента на изказването на Лена Бориславова ситуацията е била такава, но в последствие са се вдигнали цените.
Петков през май обеща сключване на дългосрочен договор за американски LNG до седмици, такъв обаче не бе сключен. На изпроводяк той обяви някакви договори за 7 танкера, които обаче не са окончателно сключени и всъщност не са уредени най-важните неща – слотовете за разтоварване и капацитетите за пренос до България.