WWF подкрепя номинацията на Борислав Сандов за екоминистър
Основният проблем на България е, че държавата е изостана много по отношение на климатичните проблеми
Екологът Борислав Сандов, част от "Зелено движение", е официалната номинация на "Демократична България" за министър на заместник министър-председател и министър на околната среда и водите. Това потвърди самият той пред Economic.bg. По-рано днес лидерите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев обявиха, че коалиционното споразумение е финализирано, като остава само БСП да го подкрепи на своя пленум в петък и да бъде подписано от четирите партии на бъдещото управление.
Имам официално отправена номинация за вицепремиер и екоминистър и отговарящ за промените в климата. Въпросът е, че преди да бъде гласувано, ще бъде малко странно да коментирам“, каза Сандов.
Според Георги Стефанов от World Wildlife Fund (WWF) Борислав Сандов е един от малкото хора в България, които имат международен опит в сферата на климата и околната среда.
"За екоминистерството са нужни редица качества, които не може да ги намерим в сегашното поколение на служебния кабинет“, каза Стефанов.
Тези, които се осмеляват да работят активно по политиките за климата, са едни от най-успяващите и реализиращите се политици. За да превърнеш проблемите и предизвикателствата в позитивно развитие, е наистина висша школа на умения."
Основният проблем на България е, че е доста изостанала по отношение на екологията. "Дълги години капацитетът в тази област се е крепял на мускулите и експертизите на няколко човека в Министерството на околната среда и водите. Темата за климата у нас е „изстинал“ финансов инструмент. Бъдещият вицепремиер по климата трябва да направи координация на хоризонталните политики", каза Георги Стефанов.
За да може България да преодолее тези предизвикателства успешно и да използва финансовите възможности за усвояването на милиардите средства, които са предвидени, трябва да има активно действащо министерство.
Това са огромни средства – 30% от всички европейски програми и фондове, 37% от Плана за възстановяване и устойчивост. Тези милиарди ще ускорят икономическата трансформация в България. Наваксването на години изоставане, социална бедност, енергийна бедност, ниски заплати, няма да бъде лесно“, каза Стефанов.
Новото министерство на екологията е шансът на България да прескочи тези унаследени проблеми. „Двата основни проблема в момента са високата степен на бедност и демографската криза. Как ще се развива България до 2050 г. е ключовият въпрос. Климатът е едно дългосрочно планиране. През 2050 г. българската икономика трябва да бъде без нарушена околна среда, с чисти градове и заможни хора. Решенията, които взимаме днес в тази област, са свързани с икономическото, социалното и екологичното развитие на страната", обясни Стефанов.