„Булгаргаз“ се поправи за цената на газа
Общественият доставчик е внесъл ново заявление до КЕВР, където цената за топлофикациите, домакинствата и индустрията е еднакво ниска
След натиск от страна на бизнеса:
След огромни критики от страна на бизнеса и заплаха от наказателна процедура срещу България заради кръстосаното субсидиране при цената на природния газ за ноември, „Булгаргаз“ е внесъл актуализирано заявление до КЕВР. То вече предвижда стойността на суровината за от началото на този месец да бъде 93.19 лв./MWh (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС) както за топлофикациите и домакинствата, но и за индустриалните консуматори.
На 1 ноември „Булгаргаз“ внесе, а КЕВР одобри тази по-ниска цена да бъде само за битовите консуматори, докато бизнесът бе задължен да купува на цена от 119.87 лв. за мегаватчас, или с 27% по-скъпо спрямо октомври.
Това предизвика остра реакция на четирите работодателски организации, които заявиха, че общественият доставчик и регулаторът нарушават европейското законодателство, които може да струва на България наказателна процедура. КЕВР се опита да се дистанцира от безпрецедентното решение, като напомни, че регулира само цените за топлофикациите и бита, докато индустриалните консуматори са на свободния пазар.
В новото заявление „Булгаргаз“ „отчита последните обстоятелства (договореностите с ООО „Газпром експорт“), които не бяха известни и съответно отразени в заявлението на „Булгаргаз“ ЕАД, внесено в КЕВР на 01.11.2021 г.“
От КРИБ и БФИЕК изпратиха позиция до медиите, в която
изказваме своето задоволство от интензивната работа на ръководството на „Булгаргаз“ ЕАД и лично на изпълнителния директор Николай Павлов за намиране на резерви и балансирано разпределяне на цената на природния върху всички потребители /клиенти на „Булгаргаз“ ЕАД.“
Двете организации казват, че след писмо до обществения доставчик и регулатора от 2 ноември са получили пълно съдействие в рамките на българското законодателство от Комисията за енергийно и водно регулиране и лично от председателя Иван Иванов. Припомняме, че КРИБ и БФИЕК поискаха оставката на Иванов заради решението от 1 ноември, което на практика представляваше незаконно кръстосано субсидиране на газовия пазар.
„КРИБ и БФИЕК се разграничават от изявленията на Българската газова асоциация срещу обществения доставчик „Булгаргаз“, пишат сега в писмото до медиите двете организации.
Смятаме, че „Булгаргаз“ е пример за държавно дружество, което се управлява компетентно, професионално и честно“, казват още те.