Избягвайте големия брой ястия по празниците
Ивайло Соколов съветва как най-здравословно да се храним на Бъдни вечер и Коледа
Ивайло Соколов работи като личен треньор и изготвя индивидуални тренировъчни програми за всеки клиент, в зависимост от неговото ниво на тренираност. Той има и групови програми. В по-ранните си години е играл като защитник в "Локомотив София", "Марек Дупница" и "Вихрен Сандански". В чужбина е играл във висшата лига на Малта в отборите на "Флориана" и "Биркиркара". Economic.bg разговаря с него за здравословното хранене и опасностите от преяждане, които крият предстоящите празници.
- Какъв е най-здравословният начин за приемане на храната по празниците?
- "Празници" и "здравословно приемане на храна" доста често са несъвместими неща. Тогава на масата ни присъстват толкова различни храни и то в големи количества, които ни изкушават да опитаме от всичко. На първо място за мен е да не превишаваме нормалното за нас количество храна, което приемаме в едно хранене в ежедневието ни. Да не вечеряме по-късно от 19:00 ч., и да се храним бавно и дъвчем храната достатъчно пъти. Така ще усвоим повече хранителни вещества и ще се нахраним с по-малко количество храна.
Не приемайте алкохол на гладно. Трябва да контролирате изкушението и да се храните осъзнато. Така няма да стресирате и претоварвате организма и да завършите празничните дни с допълнителни килограми. Опитайте се да пиете повече вода, за да избегнете запичане на червата, което е много нездравословно и често срещано по време на празници.
- Как най-здравословно да приемаме храната на Бъдни вечер?
- Както знаем, на Бъдни Вечер броят ястия на трапезата е много по-голям от обичайното за едно здравословно хранене ( 7,9,11 ). При толкова много различни храни ( дори те и постни ), можем да претоварим организма и стомаха да получи толкова различна храна наведнъж, с която трябва да се справи, че да затрудним неговата нормална работа. Така ще оставим много неусвоена и необработена храна, която ще се превърне в мазнина вредна за нашият организъм.
Препоръчвам да избягваме голям брой храни, а да изберем няколко, с които да се нахраним в празничната вечер. Първо може да консумирате зеленчуци за да си доставите нужните фибри, след това питката, като приемаме храните поотделно, за да дадете нужното време на стомаха да я обработи. Приемайте въглехидратите, после белтъците. Така няма да има последствия за вашия организъм.
Накратко, да се храним по-просто, да не прекаляваме с количеството и да си набавим възможно най-чистата храна, която можем да намерим и да си позволим. И най-важното да имаме отговорност към нашето тяло.
- С кои ястия трябва да се внимава на Коледа?
- Трябва да внимаваме с комбинацията между плодове, бобови, ориз, картофи, различни зеленчуци, хляб и д.р., които неизменно присъстват. При тяхната комбинация е най-трудно за нашия стомах. Внимавайте с плодовете и избягвайте да ги приемате заедно с останалата традиционна храна, така ще избегнете някои неприятни последици. И разбира се, отново най-важно е количеството и времето, за което приемате храната. Не трябва да се храните бързо.
Какви са рисковете, които крие преяждането и как се възстановява организма след това?
Когато преядем с храна нашата храносмилателна система е свръх натоварена. Това означава риск от възпалителни процеси, тъй като нашите храносмилателни сокове и ензими е необходимо да разградят голямо количество и различна по вид храна. Преяждането по празниците може да отключи редица здравословни проблеми с храносмилателния тракт. При постъпването на храна в стомаха се отделят определени хормони, които подават сигнал към мозъка, че е време да спре притокът на хранителни вещества и съответно се включват хормоните за потискане на глада.
При постоянно преяждане към мозъка постъпват смесени сигнали и усещането за ситост така и не се появява и започваме да имаме нужда от повече храна за да усетим, че сме се нахранили. За да не мислим постоянно за трапезата по време на празниците и да не се превърнат в един хранителен "маратон", организирайте си приятни занимания, разходки, игри с приятели и близки, които да ви откъснат от мисълта за храна и сядане отново на масата.
- Какви са основните правила, които хората трябва да спазват, за да се хранят здравословно?
- Здравословното хранене е балансирана комбинация от храна, която ни доставя необходимите, витамини, минерали и енергия на нашия организъм. Здравословното хранене за мен е пълноценното, без да лишаваме организма насила от някакъв вид храна. Имайте предвид, че ние сме различни и няма формула, която да подхожда за всеки. Аз съветвам моите клиенти да слушат тялото си, защото то постоянно ни изпраща сигнали за това от какво има нужда. Само трябва да се научим да го слушаме. Някои от основните правила за храненето са:
- Избягвайте консервирани и полуготови храни, винаги избирайте храни богати на минерали и витамини;
- Увеличете консумацията на пълнозърнести култури, кафяв ориз, макаронени изделия, избягвайте пържените храни;
- Приемайте сурова храна и се хранете на интервали от 3 часа с по-малки количества;
- Дъвчете храната добре, помага за усвояването на повече хранителни вещества и помага да се заситим с по-малко количество храна;
- Избягвайте бялата захар и бялото брашно, изпивайте по една чаша вода 30 мин. преди хранене, това ще ви помогне да не преядете;
- Хранете се с ненаситени мазнини, приемайте омега-3 ( по-мазни риби, ленено семе ), маслини, чист зехтин, ядки, авокадо;
- Хранете се с бавни въглехидрати те дават енергия за по-дълъг период от време и предотвратяват прекалено високото ниво на инсулин, както и ни държат сити за по-дълго. ( боб, леща, прясно мляко, пълнозърнест корнфлейкс, зеленчуци, ябълки и др.);
- Винаги закусвайте обилно, това е най-важното хранене и трябва да бъде най-калорично. През зимния сезон се хранете с топли храни. Не пийте кафе рано сутрин, оставете кортизола да свърши своята работа (основната роля на кортизола е да регулира кръвното налягане и функциите на сърдечно-съдовата система. Освен това кортизолът регулира използването на протеина, въглехидратите и мазнините в тялото). Рано сутрин между 6 - 8 часа той е най-висок. Една чаша кафе би намалила вашата енергия и ще ограничи действието на кортизола.
- Каква е ролята на храненето при постигане на желана промяна?
- Храненето е едната страна на процеса. Аз, като дългогодишен спортист и човек, за когото движението е ежедневие, никога не ми се е налагало да спазвам диети и да се ограничавам. Храня се умерено с всичко, от което има нужда моето тяло, за да функционира правилно. Основата за да бъдем здрави и да се променим е да даваме нужното движение на нашето тяло. Да не го стресираме със строги диети, а да комбинираме двете неща правилно, умерено и в най-подходящи граници за самите нас.
- Разкажете ни повече за програмата ProSport. Какво представлява?
- "Pro Sport" е програма, събрала целия ми 20-годишен опит в професионалния спорт. Създадена е с идеята да променя, както физически, така и ментално. Разнообразието в "Pro Sport" е това, което я прави по-различна от останалите тренировки. Подготовката на тялото в различни условия, както на открито, така и в зала. Работата за развиването на различни качества, като, сила, издръжливост, координация, баланс, бързина.
Използването на различни подходи и пособия, които да провокират тялото ви да излезе от комфортната си зона и да разберете на какво е способно. Възможността да тренирате под ръководството на професионалист с огромен опит и познания в подготвянето на тренировъчният процес. Програмата е за всеки, независимо от нивото на тренираност. Създадена е, както за жени, така и за мъже. Резултатите са едно подготвено, хармонично и здраво тяло, което да ви дава повече увереност и самочувствие в ежедневието и бизнеса. Прави ви по-успешни.
- Как може да се задържи теглото след диета?
- Когато сме преминали даден хранителен режим без движението да е включено в него, възможността от "йо-йо" ефект е много голяма. Мозъкът бързо иска да навакса изгубените килограми, защото сме причинили стрес на организма. Когато включим тренировката в ежедневието си, научаваме нашия мозък, че няма нужда от излишни килограми, защото те пречат на тялото да осъществява физическата дейност, на която го подлагаме. Превръщането на движението в начин на живот е формулата за балансирано тегло и здраво тяло.
- Как се поддържа добра форма?
- Добрата форма е комбинацията от всички елементи, за които говорихме по-горе. Организмът ни има нужда не само от добра, разнообразна, чиста и балансирана храна. Има нужда да се грижим за него, да му подаряваме движение и положителни емоции всеки ден. Добрата форма и начинът, по който изглеждаме, е начинът по който се чувстваме вътрешно. За да бъдем в добра форма, трябва да правим нужните стъпки всеки ден и да бъдем постоянни. Тогава и нашето тяло ще ни се отблагодари.