„Китайският Google“ хвърля ръкавицата на ChatGPT със свой чатбот
Генеративният изкуствен интелект има потенциала да трансформира значително търсачките
Основната китайска интернет търсачка Baidu Inc, известна още като „китайския Google“, планира да пусне през март услуга за чатбот с изкуствен интелект (AI), подобна на ChatGPT. Според източници на Reuters технологичната фирма се кани да предложи услугата като самостоятелно приложение и постепенно да я интегрира в своята търсачка.
Технологията на ChatGPT работи, като се учи от огромно количество данни как да отговаря на потребителите по човешки начин. Тя предлага информация както при търсене в класическа онлайн търсачка, но умее и да води разговор, да пише проза и поезия и т.н.
Чатботовете в Китай в момента се фокусират върху социалното взаимодействие, докато ChatGPT се представя по-добре при по-професионални задачи, като програмиране и създаване на есета.
Baidu планира да включи генерирани от чатбот резултати при потребителски заявки за търсене, вместо само линкове към страници, твърди източникът на Reuters.
Baidu отказа коментар.
Потенциалът на генеративния изкуствен интелект
Microsoft Corp вече има една инвестиция от 1 милиард долара в базираната в Сан Франциско OpenAI, а наскоро обяви нова и по-голяма такава. Интересът на софтуерния гигант в AI разработката само подчертава огромния ѝ потенциал.
Очаква се, че Microsoft ще внедри технологията в търсачката си Bing, в опит най-накрая да се опълчи истински на Google. Освен това компанията иска да добави и софтуера за генериране на изображения на OpenAI.
Базираната в Пекин Baidu също инвестира сериозно в AI технология, включително в облачни услуги, чипове и автономно шофиране, тъй като се стреми да разнообрази своите източници на приходи.
На конференция за разработчици миналия месец Baidu представи трима задвижвани от AI „творци“, които благодарение на способностите си биха могли да поемат ролите на сценарист, илюстратор, редактор или аниматор.